Artykuł Dodaj artykuł

Nowoczesność i tradycja w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku

Odnowiona siedziba włocławskiego Muzeum Diecezjalnego to przykład idealnego połączenia architektury klasycznej z nowoczesnością.

Muzeum Diecezjalne we WłocławkuOdnowiona siedziba włocławskiego Muzeum Diecezjalnego to przykład idealnego połączenia architektury klasycznej z nowoczesnością. Nowa część obiektu z jednolitą szklaną fasadą wykonaną w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™ została efektownie wkomponowana w zabytkową strukturę budynku, a całość wpisała się w wizerunek nowoczesnej instytucji kultury.

Zabytkowy XVIII-wieczny budynek Muzeum Diecezjalnego we Włocławku to ważny punkt na kulturalnej mapie miasta. Od niedawna jest to także doskonały przykład wykorzystania nowoczesnych technologii i materiałów w renowacji obiektów historycznych, które dzięki ich zastosowaniu zyskują na funkcjonalności i estetyce. W ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji i przebudowy muzeum, w zabytkowym budynku dawnej siedziby Kolegium Księży Wikariuszy zrekonstruowano detale architektoniczne i odnowiono elewacje, przywracając obiektowi historyczny wygląd. Istotną częścią inwestycji była także rozbudowa obiektu, w ramach której od wschodniej strony powstała nowa, całkowicie przeszklona część muzeum, połączona z całością dwukondygnacyjnym łącznikiem. Aby jak najlepiej wkomponować nowy budynek w zabytkową architekturę, projektanci zdecydowali o zastosowaniu systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™. W efekcie w dobudowanej części powstała elegancka szklana fasada, która harmonijnie współgra z odnowioną elewacją XVIII-wiecznego budynku.

 
Muzeum Diecezjalne we Włocławku
 
Muzeum Diecezjalne we Włocławku
 

„Wykorzystanie systemu bezramowego szklenia, opartego na mocowaniu punktowym, pozwoliło uzyskać jednolitą szklaną ścianę” – wyjaśnia Katarzyna Małycha z Polring-Glas, firmy będącej wykonawcą przeszkleń. „W fasadzie zastosowaliśmy łącznie 215 mkw. szkła w systemie Pilkington Planar™, odpowiednio dobranego pod kątem założeń wizualnych, wymagań wytrzymałościowych, a także korzyści użytkowych w postaci doświetlenia wnętrz i wysokiej izolacyjności cieplnej przegrody”.

Światło i widok

Nowa przeszklona część włocławskiego Muzeum Diecezjalnego pełni funkcję auli i stanowi infrastrukturę dla organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czasowe, koncerty, wieczory autorskie, sympozja itp. Całkowicie przeszklona elewacja umożliwia z jednej strony doskonałe doświetlenie tej przestrzeni światłem dziennym, z drugiej zaś zapewnia wyjątkowy efekt przenikania się nowoczesnego wnętrza z historycznym otoczeniem. „W systemie szklenia strukturalnego jako konstrukcję nośną zastosowano żebra szklane, co pozwoliło uzyskać wyższą transparentność i „lekkość” fasady niż w przypadku zastosowania np. konstrukcji stalowych” – tłumaczy Katarzyna Małycha. „Żebra zostały zamocowane do konstrukcji budynku za pomocą specjalnie zaprojektowanych stalowych elementów wspornikowych”.

Wysoka wytrzymałość i izolacyjność cieplna

Całkowicie przeszklona fasada w nowej części Muzeum Diecezjalnego we Włocławku wymagała zastosowania bezpiecznego szkła hartowanego, które charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością. Jednocześnie konieczne było zapewnienie tej przestrzeni dobrej izolacyjności cieplnej.

Muzeum Diecezjalne we Włocławku
 
Muzeum Diecezjalne we Włocławku

Dlatego w szybach zespolonych na fasadzie obiektu połączono szkło hartowane Pilkington Optifloat™ Clear THS z hartowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington K Glass™ THS. Oba rodzaje szkła zostały poddane testowi wygrzewania cieplnego, co pozwoliło wyeliminować ryzyko spontanicznego pękania. Zastosowane w przegrodzie szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass™ poprawia izolacyjność cieplną, ograniczając straty ciepła do otoczenia w chłodnych miesiącach. Przy wyborze tego typu szkła istotny był również aspekt wizualny, bowiem jego neutralna kolorystyka zapewnia dobry poziom doświetlenia światłem dziennym.

Szklana dekoracja

W narożnikach nowej auli Muzeum Diecezjalnego zastosowano dekoracyjne szkło z sitodrukiem ze wzorem w postaci małych kropek, w grafitowo szarej kolorystyce. Takie rozwiązanie pozwoliło zasłonić elementy konstrukcyjne budynku. Dbając o jednolity efekt wizualny ten sam wzór małych kropek naniesiono na żebra szklane, znajdujące się przy narożnikach. Dodatkowo zastosowano tu rozwiązania stepowane, w których szyba zewnętrzna ma większą powierzchnię od szyby wewnętrznej i pozwala w estetyczny sposób zminimalizować spoinę silikonową w połączeniach narożnych przeszkleń.

Zakończoną w ubiegłym roku przebudowę muzeum przeprowadzono w ramach projektu „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego”. Zrealizowana w ciągu 20 miesięcy inwestycja pokazuje, że fachowa wiedza oraz wybór odpowiednich materiałów i sprawdzonych technologii pozwala efektywnie połączyć „nowe ze starym”.

Więcej informacji: TUTAJ

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły