Artykuł Dodaj artykuł

Renowacja Archikatedry św. Jana Chrzciciela

Już niedługo będziemy zwiedzać odrestaurowaną, jedną z najstarszych Świątyń Warszawy! Renowacja Archikatedry św. Jana Chrzciciela

logo Korporacja DoracoJuż niedługo będziemy zwiedzać odrestaurowaną, jedną z najstarszych Świątyń Warszawy!

Renowacja Archikatedry św. Jana Chrzciciela

Korporacja Doraco sfinalizuje pierwszy tak kompleksowy od czasu powojennej odbudowy wielobranżowy remont budowlano-konserwatorski Archikatedry Św. Jana Chrzciciela. Równolegle dokona przebudowy i adaptacji dawnego budynku parafialnego na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego. To kolejny w portfolio Doraco projekt, mający na celu przywrócenie dawnej świetności obiektom zabytkowym.

Zakres prac, związanych z rewitalizacją jednej z najstarszych świątyń Warszawy jest bardzo złożony. To nie tylko kompleksowy remont (m.in. kanalizacji deszczowej), renowacja zabytkowych elementów, ale również wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, skupionych wokół aranżacji wnętrza na potrzeby ruchu turystycznego. Powstanie tzw. ścieżka zwiedzania, zapewniająca odwiedzającym maksimum informacji na temat tego jednego z najistotniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski, zgromadzonych w nim zabytków i dzieł sztuki.

Szczególnie zaawansowanym zakresem przebudowy i remontu objęta została podziemna część katedry, czyli krypty. Powstające od średniowiecza, w dość przypadkowej lokalizacji - krypty zostały połączone w jeden kompleks. Dokonano dezynfekcji, eksploracji, inwentaryzacji krypt i pochówków. Przeprowadzono konserwację trumien, tkanin, obuwia, drobnych przedmiotów znajdujących się w trumnach. Wykonano badania szczątków ludzkich, tkanin, detali oraz szczątków roślinnych.

Specjalistyczne prace konserwatorskie i renowacyjne, obejmują swoim zakresem: elewację kościoła, zabytkowe komody, elementy drewniane w zakrystii. Podobnie, wszystkie elementy zabytkowej metaloplastyki, które były narażone na korozję, przedmioty artystyczne, drzwi drewniane i metalowe, pamiątki zostały poddane konserwacji i restauracji.

Realizacja zakłada zwiększenie energooszczędności świątyni, poprzez wykonanie instalacji technicznych i niskoprądowych wraz z oświetleniem wnętrza kościoła i ogrzewaniem elektrycznym.

- Przywracanie pamiątkom przeszłości dawnej świetności zobowiązuje. W pracy tak delikatnej materii niezbędne jest doświadczenie poparte wiedzą i praktyką, wyczucie i precyzja oraz szacunek dla kontekstu historycznego. W perspektywie działań na rzecz tego wyjątkowego miejsca, w którym zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja, skupimy się na tym, by nie tylko nie zatracić historii obecnej praktycznie w każdym, najmniejszym elemencie świątyni – ale by ją uwydatnić a poprzez wdrożone, nowoczesne rozwiązania uczynić ją bardziej dostępną dla odwiedzających- mówi Andżelika Cieślowska Prezes Zarządu Korporacji DORACO.

Wokół Katedry, w której murach Kazania Sejmowe głosił ksiądz Piotr Skarga - powstanie ośrodek kulturalny, którego sercem będzie nowe Muzeum Archidiecezjalne, adaptowane na cele muzealno - wystawiennicze. Celem prac wykończeniowych, w tej sąsiadującej z katedrą kamienicy, jest zapewnienie komfortu zwiedzania poprzez m.in. gruntowną przebudowę wnętrz wszystkich kondygnacji – tak, by uzyskać przestrzenne sale ekspozycyjne. Obiekt z odnowioną elewacją i dachem budynku, zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pełna przebudowa infrastruktury instalacyjnej budynku, wprowadzenie wentylacji i klimatyzacji – to tylko wybrane elementy składające się na wieloaspektowy zakres prac Wykonawcy, prowadzącego prace w przestrzeni działającego nieprzerwanie kościoła.

Finalizacja prac na rzecz tak znaczącego w życiu kulturalnym stolicy i kraju obiektu sakralnego, planowana jest w II kwartale 2015 roku.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu: „ Skarbiec Dziedzictwa Kultury – Bazylika Archikatedralna i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ze środków Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego.

Podobne artykuły