Artykuł Dodaj artykuł

Drewno w ochronie zabytków

Tematem wiodącym nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów denkmal będzie zastosowanie drewna w ochronie zabytków.

Tematem wiodącym nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów denkmal będzie zastosowanie drewna w ochronie zabytków. "Znaczenie drewna w tematyce ochrony i renowacji zabytków jest bardzo ważne. Drewno, od wieków jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanym przez architektów i dekoratorów. Dowodem na to może być m.in. to, iż domy z drewna lub z muru pruskiego są stałym punktem w krajobrazie europejskich miast i wiosek.

Podczas targów odbywać się będą wystawy specjalne poświęcone tematowi przewodniemu, jak również liczne prezentacje i wykłady na temat roli drewna w architekturze i sposobom jego renowacji" - mówi prof. dr Gerd Weiß - Przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków i Członek Rady Programowej targów denkmal. "Temat ochrony i rewitalizacji drewna jest niezwykle istotny, gdyż od wieków występuje ono w większości konstrukcji architektonicznych, poczynając od budowy domów, konstrukcji ram okiennych, poprzez parkiety, meble i drobne elementy dekoracyjne. Drewno nadal jest ważnym zagadnieniem dla firm produkujących i przerabiających drewno" - dodaje prof. dr Gerd Weiß.

Ochrona i zachowanie zabytków to szeroki zakres tematyczny, poprzez swoją różnorodność i rosnące potrzeby rozwiązań jest ona interesująca dla wielu branż. Będący pod patronatem UNESCO Paryż denkmal z roku na rok staje się coraz większym, interdyscyplinarnym przeglądem branż, innowacji technicznych i przyszłościowych rozwiązań, ale nie umniejsza ważności tradycyjnym rozwiązaniom i pracom rzemieślniczym z zakresu renowacji zabytków. Dzięki takiemu zestawieniu zakresu tematycznego podejście do zagadnienia zabytków następuje na wielu poziomach.

Podczas targów spotykają się przedstawiciele specjalistycznych przedsiębiorstw, rzemieślnicy zaangażowani w prace restauratorskie, architekci oraz prywatni, instytucjonalni i sakralni kustosze zabytków, ale również osoby prywatne pasjonujące się architekturą i sztuką.

W dniach 22 - 24 listopada 2012 Lipsk, już po raz dziesiąty, będzie gospodarzem Europejskich Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli - denkmal. Te międzynarodowe targi to imponująca prezentacja wszystkich produktów i usług, które dotyczą renowacji, konserwacji, rewitalizacji oraz rekonstrukcji. W roku jubileuszowym wiodącą tematyką będzie drewno i jego rola w konstrukcji zabytkowych budynków i przedmiotów oraz elementów dekoracyjnych. "denkmal to najważniejsza tego typu impreza wystawiennicza w Europie, tym samym jest ona terminem obowiązkowym w kalendarzu każdego, kto jest z tą branżą związany. Fakt, że denkmal obięty został patronatem UNESCO Paryż potwierdza jej międzynarodowy charakter i wysoki status" mówi Markus Geisenberger, Dyrektor Zarządzający Targów Lipskich GmbH.

Na tematykę i koncepcję prezentacji oraz na program ramowy z pewnością duży wpływ wywrze Rosja, która w roku 2012 pełni zaszczytną funkcję Kraju Partnerskiego jubileuszowej edycji targów denkmal.

Podobne artykuły