Artykuł Dodaj artykuł

Targi SAKRALIA 2012 otwarte

W Poznaniu ruszyły we wtorek Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA 2012. Po raz trzeci zjechali do Poznania kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele rad parafialnych i katecheci, by zapoznać się  z szeroką ofertą towarów i usług dla parafii, zakonów i instytucji działających na rzecz Kościoła.

W Poznaniu ruszyły we wtorek Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA 2012. Po raz trzeci zjechali do Poznania kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele rad parafialnych i katecheci, by zapoznać się  z szeroką ofertą towarów i usług dla parafii, zakonów i instytucji działających na rzecz Kościoła. Uroczystego otwarcia targów dokonał biskup Zdzisław Fortuniak.

Podczas inauguracyjnej ceremonii wręczony został Złoty Medal dla kościelnego ogrzewania ławkowego produkowanego przez firmę KAMO z Chośnicy. Statuetkę wręczył przewodniczący Sądu Konkursowego zastępca księdza ekonoma Diecezji Poznańskiej ks. Konrad Zygmunt oraz wiceprezes Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.

Nagrodzone urządzenie wystarczy włączyć około pięciu minut przed rozpoczęciem mszy. Zależnie od liczby uczestników nabożeństwa można załączyć wybrane sektory grzewcze. Stopień grzania jest regulowany (informacja o wybranym stopniu pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu). Elementy grzewcze nagrzewają się do temperatury ok. 36 st. C, czyli temperatury ludzkiego organizmu. Pierwsza instalacja pracuje bezawaryjnie od siedmiu lat w kościele parafialnym p.w. św. Jacka w Straszynie.

Na targowych stoiskach prezentowane są szaty, naczynia i sprzęty liturgiczne, hostie, komunikanty, wino mszalne, konfesjonały, ławki, dzwony, sztuka sakralna, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, urządzenia do ogrzewania kościołów oraz wydawnictwa.  Wizyta na SAKRALIACH to także okazja do zapoznania się z bogatą oferta pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Ekspozycję wzbogacą interesujące wydarzenia. Okazją do zdobycia wiedzy na temat dostępnych sposobów ochrony budynków kościelnych przed włamaniami i kradzieżami będzie organizowana w ramach targów konferencja „Bezpieczeństwo obiektów sakralnych i plebanii”, która odbędzie się 7 listopada 2012. Podczas tego wydarzenia przygotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu omówione zostaną działania policji w zakresie ochrony dóbr kultury. Biegły z zakresu technik neutralizacji zabezpieczeń technicznych przedstawi skuteczne zabezpieczenia obiektów sakralnych. Prezentację uzupełnią pokazy zabezpieczeń technicznych.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Policja w ochronie dziedzictwa narodowego”. W trakcie targów odbędzie się także konferencja dla katechetów „Projekt edukacyjny na katechezie” (7 listopada), której organizatorem jest poznański Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Wstęp na obie konferencje jest bezpłatny.

Targi SAKRALIA można zwiedzać do czwartku 8 listopada.

Podobne artykuły