VTS volcanoVTS volcano

Artykuł Dodaj artykuł

Targi SAKRALIA, czyli jak energooszczędnie budować i remontować kościoły

Koszty ogrzewania i oświetlenia kościołów to niebagatelna część parafialnych budżetów. Przy okazji remontów lub budowy nowych obiektów sakralnych warto pomyśleć o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które przyniosą spore oszczędności.

Koszty ogrzewania i oświetlenia kościołów to niebagatelna część parafialnych budżetów. Przy okazji remontów lub budowy nowych obiektów sakralnych warto pomyśleć o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które przyniosą spore oszczędności. Tajniki energooszczędnego budowania i remontowania kościołów będzie można poznać podczas konferencji towarzyszących zbliżającym się Targom Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA, które odbędą się w Poznaniu od 5 do 7 listopada. To także okazja do zrobienia korzystnych zakupów, gdyż wielu wystawców oferuje na targach specjalne rabaty.

Przykładów udanych realizacji projektów budowy energooszczędnych kościołów w Polsce jest coraz więcej. Szczególnie spektakularnym jest jednak pierwszy w Europie kościół pasywny, który powstał w Nowym Targu. Pasywny, czyli taki, który cechuje się niemal zerowym bilansem energetycznym, co oznacza, że do jego ogrzania potrzeba minimalnych ilości ciepła z zewnątrz. Prezentacja dotyczącą realizacji tego projektu będzie elementem konferencji „Budowa i remonty obiektów sakralnych i budynków kościelnych”, która odbędzie się podczas targów SAKRALIA 5 listopada. Księża uczestniczący w tym wydarzeniu otrzymają także informacje na temat możliwości termomodernizacji  budynków zabytkowych i kościelnych, a także zastosowania w budownictwie sakralnym energooszczędnego oświetlenia i okien. Przedstawione zostaną również różne systemy ogrzewania kościołów. Problematyka rewitalizacji obiektów sakralnych zostanie omówiona na przykładzie pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Kościół pasywny w Nowym Targu

Innym równie interesującym źródłem oszczędności dla parafii jest inwestycja w technologie fotowoltaiczne, czyli wytwarzanie prądu z energii słonecznej. Taka słoneczna elektrownia z powodzeniem działa w Watykanie już od 2008 roku. 2400 ogniw fotowoltaicznych na dachu Auli Pawła VI zasila budynek oraz urządzenia chłodnicze w głównej stołówce. Potężną instalację fotowoltaiczną zamontowano też na dachu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie. Energię produkuje tam 312 paneli fotowoltaicznych o mocy max 230 W każdy. Łącznie zajmują one  500 m kw., czyli jedną trzecią dachu. Sanktuarium podpisało umowę z zakładem energetycznym, któremu odsprzedaje nadwyżki wyprodukowanej energii. Więcej informacji na temat obu realizacji, a także możliwości finansowania inwestycji fotowoltaicznych, a także serwisowania gotowych instalacji będzie można zdobyć podczas konferencji „Fotowoltaika dla obiektów kościelnych”, która odbędzie się również w trakcie SAKRALIÓW (6 listopada).

Tradycyjnie poznańskim targom sakralnym towarzyszy konferencja dla katechetów organizowana we współpracy z ODN w Poznaniu oraz Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Celem tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem „Służyć i wychowywać do miłości” (6 listopada) jest propagowanie wiedzy o życiu i ideach pedagogicznych błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Udział we wszystkich targowych konferencjach jest bezpłatny.

Targi SAKRALIA, które organizowane są w Poznaniu już po raz czwarty, to największa w Polsce zachodniej prezentacja oferty produktów i usług dla parafii, zakonów i instytucji działających na rzecz Kościoła. Dla uczestniczących w nich kapłanów, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli rad parafialnych i katechetów stanowią nieocenione źródło informacji o nowych produktach i aktualnej ofercie rynku oraz możliwość zrobienia na miejscu zakupów po promocyjnych cenach.

Uczestniczące w targach firmy zaprezentują m.in.: szaty i przedmioty liturgiczne, wyposażenie obiektów sakralnych (konfesjonały, ławki, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, energooszczędne oświetlenie), produkty i usługi związane z budownictwem sakralnym, usługi konserwatorskie, ogrzewanie kościołów, sztukę sakralną, figury sakralne, figury do szopek, komunikanty i hostie, wino mszalne, oprogramowanie do obsługi kancelarii parafialnych i cmentarzy, pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia, wydawnictwa, ofertę pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Wstęp na targi dla osób duchownych jest bezpłatny!

Szczegółowe informacje o targach znajdują się na stronie www.targisakralia.pl.

Podobne artykuły