Artykuł Dodaj artykuł

Oszczędności dla parafii na targach SAKRALIA 2015

Już po raz szósty odbędą się w Poznaniu Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA (18-20 listopada 2015).

Już po raz szósty odbędą się w Poznaniu Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA (18-20 listopada 2015).

To największe wydarzenie targowe o tej tematyce w Polsce północnej i zachodniej, które dla kapłanów, osób życia konsekrowanego, przedstawicieli rad parafialnych i katechetów z tych regionów kraju stanowi istotne źródło informacji o najnowszej ofercie rynku i szansę na spore oszczędności w parafialnym budżecie.

Kupuj z rabatem i wygraj pielgrzymkę na Litwę

Wielu wystawców oferuje specjalne targowe rabaty. Większość produktów będzie można zakupić na miejscu. Uczestniczące w targach firmy zaprezentują m.in.: odzież dla księży (birety, kożuchy, kamizelki), szaty, stroje i przedmioty liturgiczne, pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia, wydawnictwa religijne, sztukę sakralną (ikony, rzeźby, witraże), komunikanty i hostie, wino mszalne, świece, kadzidła, oprogramowanie do obsługi kancelarii parafialnych i cmentarzy, wyposażenie kościołów oraz biur, kancelarii i archiwów parafialnych, materiały budowlane i konserwatorskie, instalacje grzewcze dla kościołów, osuszanie budynków oraz szeroką ofertę pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą.
Wizyta na SAKRALIACH to także szansa na zdobycie nagrody - w konkursie dla osób duchownych organizowanym przez Biuro Pielgrzymkowe Arcus będzie można wygrać udział w autokarowej pielgrzymce na Litwę.

Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP

Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Wiceekonoma Archidiecezji Poznańskiej  ks. Konrada Zygmunta Złotym Medalem MTP uhonorował dwa produkty, które będą prezentowane na targach. Wśród laureatów znalazł się Zintegrowany System Zarządzania Biurem – KANCELARIA opracowany przez firmę PRESSTU PL. Marcin Kosicki z Wolsztyna. To produkt, pod którym kryją się narzędzia do prowadzenia administracji parafią i cmentarzem. Dostęp do systemu jest możliwy z każdego miejsca z dostępem do Internetu.

System zabezpieczony jest kwalifikowanymi certyfikatami bezpieczeństwa. Program pomaga prowadzić opłaty, przechowuje dane opiekunów grobów oraz zdjęcia nagrobków. Wspiera także dokumentację księgową oraz wydawanie odpowiednich Aktów. Przeszukiwanie bazy danych jest bardzo proste. Kolejnym nagrodzonym produktem jest WYSPA GRZEJNA, czyli podłogowa modułowa płyta grzejna typ K do ogrzewania strefowego osób przebywających w kościele. Jej producentem jest Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych IZOTERMA Zbigniew Bereżański z Łan koło Wrocławia. Ten rewelacyjny system strefowego ogrzewania kościoła polega na ułożeniu, na istniejącej podłodze, modułowych płyt grzejnych tworzących wyspę grzejną o dowolnych wymiarach. Wyspa grzejna jest energooszczędna, ma krótki czas rozgrzewania, włączana jest jedynie na czas nabożeństwa. Wyspę układa się pod ławkami kościelnym, w prezbiterium do ogrzewania kapłana, ministrantów, chóru itd. Prosty i szybki montaż nie wymaga prac budowlanych. Wyspa grzejna może być stosowana zarówno w świątyniach zabytkowych, jak i później budowanych. Ten sposób ogrzewania zalecany prze z konserwatorów zabytków.

 

Całun Turyński na targach SAKRALIA 2015

Szczególną atrakcją dla zwiedzających będzie wierna replika Całunu Turyńskiego, wykonana metodą komputerowo-fotograficzną w skali 1:1 przez profesora Aldo Guareschiego w Turynie. Replika prezentowana będzie na przestrzeni specjalnej w pawilonie 7. Ekspozycji towarzyszyć będą prelekcje na temat tego tajemniczego płótna, które święty Jan Paweł II określił kiedyś "piątą Ewangelią": pierwszego i drugiego dnia targów o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00 a ostatniego dnia o 11.00 i 13.00. Wygłosi je ks. Zbigniew Stanisław Dudek.

Podpisanie programu znakowania zabytków

Podobnie jak podczas minionych edycji i w tym roku ekspozycję wzbogaci unikatowy program wydarzeń skierowanych do  katechetów oraz osób odpowiedzialnych za inwestycje w parafiach i zakonach. Jedna z najważniejszych tegorocznych konferencji poświęcona będzie Wielkopolskiemu Programowi Znakowania Zabytków Ruchomych Zgromadzonych w Obiektach Sakralnych. Podczas targów odbędzie się uroczyste podpisanie programu przez przedstawicieli Archidiecezji Poznańskiej i Wielkopolskiej Komendy Policji. W trakcie tej konferencji przedstawione zostaną wnioski z przeglądu zabezpieczeń zabytków sakralnych w województwie wielkopolskim oraz porady dla księży proboszczów i policjantów dzielnicowych – 19.11.2015, 11:00, paw. 7, sala 1AB.

Fundusze UE dla Instytucji Kościelnych - szkolenie

Kościoły jak i podmioty prawne kościołów w ramach środków UE z programów regionalnych i krajowych będą miały możliwość ubiegania się o wsparcie w zakresie głębokiej termomodernizacji, remontów i konserwacji zabytków oraz dofinansowania w zakresie odnawialnych źródeł energii. Temu tematowi podczas targów SAKRALIA poświęcone będzie specjalne szkolenie „Możliwości pozyskania środków finansowanych z Funduszy Europejskich przez Instytucje Kościelne - rozdanie na lata 2014-2020”. Specjalista WARP ds. funduszy europejskich przedstawi podczas tego wydarzenia ogólne informacje na ten temat – 18.11.2015, 12:30, paw. 7, sala 1D.

Dachy dla parafii - warsztaty

Podczas targów odbywać się będą bezpłatne Warsztaty blacharsko-dekarskie "Dachy dla parafii". W ich ramach specjaliści firmy Rheinzink i Rathscheck udzielać będą informacji, jakie technologie i materiały wybrać, by oszczędnie wybudować lub wyremontować dach w budynkach sakralnych i parafialnych. Warsztaty te będą idealną okazją do bezpośredniej konfrontacji swojej wiedzy na temat współczesnych rozwiązań z blach, łupka i drewna. Skierowane będą nie tylko do wykonawców, ale przede wszystkim do Inwestorów kościelnych i architektów chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu stosowania prawdziwego rzemiosła blacharskiego, dekarskiego i ciesielskiego.

 

Konferencja dla katechetów

Targom SAKRALIA 2015 towarzyszyć będzie tradycyjna już konferencja dla katechetów organizowana we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Czym w istocie swojej stał się chrzest Mieszka I?” Spotkanie adresowane jest głównie do rzymskokatolickich katechetów wszystkich typów szkół, nauczycieli historii i wiedzy i społeczeństwie, jak i wykładowców innych przedmiotów zainteresowanych tematem. Celem konferencji jest przygotowanie do jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski - 18.11.2015, 15:00, paw. 7, sala 1AB.

Patronat honorowy

Poznańskim targom sakralnym patronują: prymas Polski, metropolita gnieźnieński arcybiskup Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga i przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego biskup Wiesław Mering.

Zwiedzanie

Targi SAKRALIA 2015 można zwiedzać w dniach:

  • 18-19 listopada 2015 w godzinach 10.00-17.00
  • 20 listopada w godzinach 10.00-15.00.

Dla osób duchownych po rejestracji po zarejestrowaniu się w serwisie www.mtp24.pl wstęp bezpłatny.

Zwiedzający targi SAKRALIA 2015 mają możliwość bezpłatnego zapoznania się z ekspozycją odbywających się w tym samym czasie na terenie MTP Targów Branży Kamieniarskiej STONE i Targów Branży Szklarskiej GLASS (18-21.11.2015). 

Podobne artykuły