Artykuł Dodaj artykuł

Jubileuszowa edycja SACROEXPO przeszła do historii

Minęła XX edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Podczas trzech dni hale Targów Kielce wypełniła oferta 280 wystawców z 12 krajów.  Wystawie, którą odwiedziło 5000 gości, towarzyszyły wystawy i inspirujące spotkania.  

SACROEXPO logo

Minęła XX edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Podczas trzech dni hale Targów Kielce wypełniła oferta 280 wystawców z 12 krajów.  Wystawie, którą odwiedziło 5000 gości, towarzyszyły wystawy i inspirujące spotkania.

Targi Kielce - SACROEXPO

Ikony, modlitewniki, stuły, różańce i książki – bogactwo form na taragch

W bogatej ofercie produktów dedykowanych kościołom, mieli oni możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Na stoiskach pojawiły się  szaty i naczynia liturgiczne, a także pełen wachlarz wydawnictw religijnych. Najciekawsze produkty zostały nagrodzone wyróżnieniami i medalami targów.

Wśród nich znalazły się: MALATURA z Krakowa za realizację malarską fresków w kościele św. Jadwigi Królowej w Lublinie, Artystyczna Pracownia Wydawnicza PETRUS-LIBRI za jubilerską edycję wielkiej księgi p.t.: „Myśli, sentencje, aforyzmy św. Jana Pawła II”, Fundacja Podaruj Radość z Czaniec, 3K PROJEKT KRZYSZTOF KRÓL za rozwiązanie konstrukcyjne ramy okiennej ze stali czarnej z przekładką termiczną.

Medale Honorowe: JE Prymasa Seniora ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka oraz nagrodę honorową JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego otrzymały kolejno: Fundacja im. Św. s. Faustyny z Borkowic za tkaniny: gobelin - Św. Archanioła Michała oraz obraz tkany - Wizerunek Jezusa Miłosiernego, Pracownia Snycerska Andrzej Burkot za zestaw płaskorzeźb w drewnie lipowym „Stacje Drogi Krzyżowej” i Pracownia Rzeźby Sakralnej „ARTMAD” za Drogę Krzyżową dla ojców Michalitów Warszawa-Bemowo.

Podczas targów odbyły się także warsztaty szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów sakralnych. Tradycyjnie już podczas targów Sacroexpo wręczone zostały medale Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Do grona nagrodzonych dołączyli Marcin Bornus-Szczyciński za „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”, Tadeusz Boruta za  „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka” oraz Alexander Kornoukhov za „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”.

Uroczystą jubileuszową galę targów uatrakcyjnił koncert zespołu Bornus Consort oraz widowisko „Brodzić po wodzie”. Spektakl przygotował Kielecki Teatr Tańca, któremu towarzyszył Chór Kameralny Fermata. Tradycyjnie już podczas targów odbyła się konferencja z laureatami medalu – Dialogi o sztuce oraz kolejna edycja konferencji Dialogi o religii, podczas której na temat prześladowań religijnych rozmawiali  Konstanty Gebert (judaizm), Maciej Maliszak (chrześcijaństwo) i Andrzej Saramowicz (islam). Po zakończeniu konferencji, odbył się spektakl Chrześcijańskiego Teatru Tańca pt " W Imię..." traktujący o prześladowaniach.

Wielkie spotkania w trakcie targów

W drugim dniu targów SACROEXPO Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Jego Ekscelencja Paisjusz wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne.

Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji targów od 1 do 3 czerwca 2020. Szczegóły na www.sacroexpo.pl.

Artykuł został dodany przez firmę

Targi Kielce S.A.

Targi Kielce, jeden z dwóch liderów targowych w Polsce, to 90 000 m2 powierzchni wystawienniczej, a w tym 36 000 m2 w 7 pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły