Artykuł Dodaj artykuł

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?

Pytanie „Sukienka czy alba?” niemalże zawsze pada już na początkowym etapie przygotowań do pierwszej komunii świętej. 

Pytanie „Sukienka czy alba?” niemalże zawsze pada już na początkowym etapie przygotowań do pierwszej komunii świętej. Na wstępie należy podkreślić, że wybór ten nie jest uzależniony wyłącznie od rodziców, ale również od wytycznych danej parafii. Decyzje w tej kwestii są podejmowane przez księży i katechetów na wiele miesięcy przed samą uroczystości. Część z nich ustala, że wszystkie dzieci przystępujące do sakramentu mają mieć na sobie alby, część z kolei stawia na nieco większą dowolność.

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?, sukienka do Komunii z koronką

Sukienka do Komunii z koronką
MK Maryla

W przypadku tej drugiej opcji, przy wyborze odpowiedniego stroju komunijnego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakie są zatem plusy i minusy sukienek komunijnych i alb? W czym dziewczynce przystępującej do pierwszej komunii świętej będzie wygodniej?

Sukienki na komunie - jaką wybrać?

Podczas uroczystości pierwszej komunii świętej, niemalże każda dziewczynka chce wyglądać jak prawdziwa księżniczka. Dzisiaj, wśród strojów komunijnych, możemy znaleźć coś, co wpisze się w gusta niemalże każdego rodzica i dziecka. Poszczególne firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i szyją sukienki z rozkloszowanym dołem i licznymi zdobieniami.

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?, sukienki komunijne,
MK Maryla

Rodzice, którym zależy bardziej na tym, by ich córka prezentowała się jednocześnie skromnie i elegancko również mają w czym wybierać. Różnorodne kolekcje obejmują zarówno proste, długie sukienki na komunię o taliowanym fasonie, podkreślające sylwetkę i optycznie ją wysmuklające, jak i modele, w których spódnice są odcinane w pasie i rozszerzane ku dołowi.

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?, sukienki do komunii
MK Maryla

Sukienki komunijne - plusy i minusy

Parafie, które stawiają na dowolność przy wyborze strojów komunijnych, doskonale zdają sobie sprawę, z tego, że każde dziecko będzie inaczej wyglądać, co staje się szczególnie zauważalne w przypadku dziewczynek. Z jednej strony jest to okazja, by postawić na indywidualizm, wyjątkowość i podkreślić wagę wydarzenia; z drugiej jednak może być to zbyt daleko posunięte. Sukienki do komunii są zarówno bardziej okazałe niż alby, jak i droższe od niech. Im lepszej jakości materiały i więcej dodatków, tym wyższa cena.

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?, satynowa sukienka komunijna MK Maryla

Satynowa sukienka komunijna
MK Maryla

Alba dla dziewczynek

Alby komunijne dla dziewczynek mogą mieć dzisiaj różne formy. Spora ilość dostępnych kolekcji to odpowiedź na coraz większe wymagania rodziców i dzieci. Tego rodzaju stroje są zarazem niezwykle wygodne, skromne i eleganckie. Ich uroczysty charakter jest podkreślony przez gustowne dodatki, które jednak nie wysuwają się na pierwszy plan. W zależności od preferencji można wybierać spośród delikatnych detali zarówno srebrnych, jak i złotych czy też białych.

Dzisiaj tzw. sukienko-alby zyskują coraz większą popularność. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla rodziców i dzieci, którym podobają się sukienki komunijne, jak i prosty, skromny i elegancki strój liturgiczny. Warto zwrócić uwagę na to, że takie stroje dla dziewczynek są wykonane z odpowiednich materiałów, a ponadto ich fason sprawia, że ładnie leżą na każdej sylwetce i optycznie ją wysmuklają.

Sukienka komunijna czy alba - co wybrać?, alby komunijne MK Maryla

Alba komunijna
MK Maryla

Dużą zaletą alb jest ich uniwersalny charakter. Takie stroje na pierwszą komunię nigdy nie wychodzą z mody i zawsze będą ładnie się prezentować. Po uroczystości można je bezproblemowo odsprzedać. Co ważne, są one dostępne w bardzo korzystnych cenach, a spora ilość fasonów sprawia, że każdy rodzic znajdzie coś, co wpisze się w oczekiwania ich córki przystępującej do pierwszej komunii.