Artykuł Dodaj artykuł

Szatka do chrztu — jaką wybrać?

30-08-2019, 00:00

Chrzest Święty to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka oraz jego rodziców. Jednym z jego symboli jest szatka do chrztu. Jaka jest jej symbolika? Czym kierować się przy jej wyborze?

Szatka do chrztu — z haftem czy bez?

Szatka do chrztu haftowana to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wiele rodziców.

Szatka do chrztu — jaką wybrać?
Pokrywający ją haft może by wykonany komputerowo lub zostać wyszyty przy pomocy specjalnych nici hafciarskich, które są zarówno trwałe, jak i niezwykle gustowne. Godnym polecenia rozwiązaniem jest szatka do chrztu personalizowana. Znaleźć powinny się na niej elementy takie, jak imię dziecka oraz data chrztu. Ewentualnie, na takiej szatce do chrztu z haftem umieścić można nazwę miasta lub kościoła, w którym odbyła się uroczystość. Szatka do chrztu z imieniem często ozdobiona jest elementem graficznym przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus, Anioła Stróża czy gołębia będącego symbolem Ducha Świętego. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się również szatki do chrztu ze zdjęciem oraz modele zdobione koronką czy wstążkami.

Do produkcji szatek do chrztu wykorzystuje się materiały takie, jak atłas, satyna czy bawełna. Po zakończonej uroczystości, takie okrycie można bez obaw wyprać i wyprasować. Jaką kolorystykę powinna mieć szatka do chrztu haftowana? Najczęściej spotkać można się z modelami w kolorze białym, który kojarzony jest z niewinnością. Na rynku dostępne są również szatki utrzymane w odcieniach beżu. Modele stworzone z myślą o dziewczynkach zdobią różowe elementy. Te dla chłopców pokrywają natomiast niebieskie dekoracje. Uniwersalnym rozwiązaniem jest szatka do chrztu z haftem w kolorze srebrnym lub złotym. Zamiast tradycyjnych produktów tego typu w formie kwadratowej lub prostokątnej chustki, do czynienia możemy mieć również ze specjalnymi koszulkami. Owszem, są one bardzo efektowne, lecz mogą być nieco niepraktyczne, a to ze względu na konieczność przebrania malucha po obrzędzie obmycia jego główki wodą święconą.

Szatka do chrztu dla dziewczynki

Szukając gustownej szatki do chrztu dla dziewczynki, warto zapoznać się z asortymentem księgarni internetowej Święty Wojciech. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Bardzo efektownie prezentuje się szatka do chrztu dziewczynka z różowym, wycinanym haftem. Wykonana została ona z wysokiej jakości atłasu i posiada ozdobny kołnierzyk. Szatka ma długość około 25 cm. Jej szerokość pod pachami to około 22 cm. Ciekawą alternatywą dla klasycznej szatki jest chusteczka do chrztu z różowym haftem o długości i szerokości 29 centymetrów.

Podobne artykuły