Artykuł Dodaj artykuł

Jak efektywnie, bezpiecznie i tanio ogrzać kościół

Znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego wiernych, a jednocześnie przyjaznego zabytkowej budowli i zgromadzonych w niej dziełom sztuki jest bardzo trudne.

Drewart Energy

Ogrzewać czy nie

Brak ogrzewania

Przed tym problemem staje każdy proboszcz. Znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego wiernych, a jednocześnie przyjaznego zabytkowej budowli i zgromadzonych w niej dziełom sztuki jest bardzo trudne.

Ważną zaletą braku ogrzewania jest naturalnie stabilny klimat w świątyni. Szczególnie w wielkich obiektach gotyckich budowanych z cegły.

Naturalny klimat, niezakłócony ingerencją systemów grzewczych, może być optymalny, ale nie idealny. Gwałtowne zmiany temperatury na zewnątrz skutkują nagłym wychłodzeniem wnętrza większości obiektów. Może to powodować kondensację pary wodnej na zimnych powierzchniach w całym kościele. Brak ogrzewania powoduje również oczywisty brak komfortu przebywających w nim ludzi, którzy przyzwyczaili się do wygód cywilizacyjnych i oczekują ich także w świątyni. Wielu osób w mroźne dni do nieogrzewanego kościoła nie przychodzi. Rzadziej też przyprowadzane są dzieci. W gazecie „Tarnowski Gość Niedzielny” z 25.05.2003 r. możemy przeczytać opinię ks. proboszcza Jana Rybaka z parafii w Oleśnie: Jesienią zostało wykonane ogrzewanie kościoła, dzięki czemu w zimie uczęszczało na nabożeństwa więcej ludzi, którzy przychodzili chętnie, gdyż w kościele było cieplej. 

Inwestycja w ogrzewanie

Kluczowym zagadnieniem dotyczącym inwestycji w jakikolwiek system ogrzewania jest przede wszystkim bilans kosztów, na które składają się:

  • koszty inwestycyjne (zakup urządzeń, instalacja),
  • koszty eksploatacji,
  • koszty utrzymania i serwisowania systemu,
  • koszty ukryte (związane z nakładami na konserwację i restaurację świątyni oraz jej wyposażenia, wynikające bezpośrednio

i pośrednio z oddziaływania systemu ogrzewania).

Czytaj więcej...

Artykuł został dodany przez firmę

DREWART-ENERGY Sp. z o.o.

Firma DREWART-ENERGY od 1996 roku specjalizuje się w technologiach podczerwieni, jako pierwsza promowała system ogrzewania elektrycznymi promiennikami kwarcowo-halogenowymi w Polsce. Posiada najdłuższe doświadczenie w tym zakresie.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły