Artykuł Dodaj artykuł

Chrzest dziecka – jak się do niego przygotować?

Chrzest Święty swojego dziecka zawsze wiąże się z dużym przeżyciem i stresem.

Chrzest dziecka – jak się do niego przygotować?

Chrzest Święty swojego dziecka zawsze wiąże się z dużym przeżyciem i stresem. Warto wcześniej zebrać wszelkie informacje związane z tym jak i kiedy zabrać się za organizację tej uroczystości i jakie działania należy podjąć, by dzień ten odbył się w zupełnej radości i spokoju. Chrzest to nie tylko kwestia, jaka sukienka do chrztu czy garniturek. Z dniem tym wiąże się wiele różnych formalności i dokumentacji.

Jaki moment jest odpowiedni na Chrzest Święty?

Zgodnie z prawem katolickim najlepiej dziecko ochrzcić w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka. Zwykle tak się dzieje, gdyż rodzice są spokojniejsi, bo przeważnie kilkutygodniowe maluszki przesypiają całą ceremonię. Są wyjątkowe sytuacje kiedy dziecko chrzci się w innych okolicznościach, np. w momencie zagrożenia życia dziecka lub gdy rodzice nie chcą podejmować tej decyzji za dziecko, więc chrzest może odbyć się nawet w wieku młodzieńczym czy dorosłym. Często chrzciny powiązane są z wielkimi świętami takimi jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie, choć to decyzja rodziców kiedy chcą ochrzcić swoją pociechę.

Odpowiednia dokumentacja

Chrzciny załatwiane są w Kancelarii Parafialnej, do której należy dostarczyć kilka istotnych dokumentów takich jak akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców, zaświadczenia chrzestnych oraz potwierdzenie o spowiedzi rodziców dziecka, a także w niektórych sytuacjach rodziców chrzestnych. Niektóre parafie wymagają także obecności na naukach przed sakramentem chrztu. Ofiara za udzielenie sakramentu zwykle waha się od 100 do 250 zł lub czasami „co łaska”.

Ubranko dla dziecka – sukienka do chrztu lub garnitur

Dzień Chrztu Świętego jest bardzo uroczystym dniem, więc strój dziecka powinien podkreślać powagę tego dnia, pamiętając by było ono także wygodne dla dziecka. Dla dziewczynek odpowiednia jest sukienka do chrztu (np. ze sklepu https://balumi.com.pl/kategoria/ubranka-dla-dziewczynek/sukienki-do-chrztu/ ) w subtelne tiulowe wykończenie z koronkowym bolerkiem i ozdobną opaską. Dla chłopców polecany jest odświętny garnitur, wykonany z wysokiej jakości materiału oraz do niego pasujące odświętne buciki. Zwykle ubrania te pozostają w jasnych tonacjach, choć dla chłopców coraz częściej pojawiają się ubranka w innych, ciemniejszych kolorach. Warto pamiętać, by dziecko było odpowiednio ubrane do pory roku, temperatury na zewnątrz i w Kościele, bo zwykle w starszych Kościołach jest nieco chłodniej, więc wtedy należy dziecku zapewnić dłuższy rękaw czy nawet cieplejsze okrycie.

Rodzice chrzestni - wybór i ich rola

Każde dziecko przyjmujące Chrzest Święty musi mieć wybranych dwóch rodziców chrzestnych. Wybór ten należy do rodziców, choć jest kilka zasad, którym ten wybór musi być podporządkowany. Po pierwsze musi to być osoba wierząca, która przyjęła sakrament bierzmowania, jest w stanie wolnym lub w związku sakramentalnym. Rodzice chrzestni w trakcie ceremonii są zobowiązani do wypełnienia kilka ról, po pierwsze muszą być wyposażeni w białą szatkę i świecę dla dziecka. Warto przed ceremonią omówić z rodzicami co i w których momentach rodzice chrzestni mają czynić czy pomóc.

Podobne artykuły