Artykuł Dodaj artykuł

Sztukateria we wnętrzu – kiedy się sprawdzi?

Wnętrza domów i mieszkań często są przedłużeniem osobowości ich właścicieli.

Wnętrza domów i mieszkań często są przedłużeniem osobowości ich właścicieli. Dlatego szukając pomysłów na własny projekt, można się natknąć na ciekawe rozwiązania, niekiedy nieoczywistych. Wiele aranżacji często składa się z różnych stylów, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Sytuacja się jednak zmienia, gdy zastosuje się jeden element, dzięki któremu zaczynają ze sobą współgrać. Takim detalem może być sztukateria. 

Nowoczesna klasyka

Sztukateria gości na świecie już od starożytności. Są to różnego rodzaju elementy dekoracyjne, takie jak Putta czy ornamenty wykonywane najczęściej z gipsu lub żywicy poliestrowej. Największą popularność osiągnęły w okresie renesansu i baroku ze względu na swoje bogate zdobienia, jednak później odeszły w zapomnienie na wiele lat. Teraz, choć odrobinę odmienione, wracają do łask projektantów. 

Nowoczesna sztukateria posiada o wiele lżejszą formę, dzięki czemu znajdzie zastosowanie prawie w każdym stylu. Elementy, które obecnie są dostępne, wykonuje się głównie ze styropianu lub poliuretanu, który jest pokryty specjalną warstwą zabezpieczająca. Można je podzielić na kilka kategorii ze względu na swój kształt i funkcję. Dlatego w sztukaterii możemy rozróżnić następujące elementy:

  • Listwy – przypodłogowe, ścienne, przysufitowe,
  • Pilastry,
  • Rozety i kopuły, 
  • Kinkiety i nisze,
  • Gzymsy,
  • Kolumny i półkolumny,
  • Wsporniki dekoracyjne,
  • Dekory,
  • Narożniki, 
  • Zabudowy itp.

Sztukateria w domu – aranżacje 

Jeśli się przyjrzeć poszczególnym detalom, można odnieść wrażenie, że sztukateria najbardziej sprawdzi się w bogatych powierzchniach zaprojektowanych w duchu secesji. Owszem, ale nie tylko, ponieważ sztukateria idealnie odnajdzie się zarówno w prostych i eleganckich wnętrzach, jak i w nowoczesnych przestrzeniach. 

Elementy sztukaterii można z powodzeniem wykorzystać w salonach oraz sypialniach. Ich rozmaite kształty pozwalają na ogromną swobodę w aranżacji, którą ogranicza jedynie wyobraźnia. Możliwości ich wykorzystania jest naprawdę wiele, ponieważ mogą być elementem dominującym lub delikatnie podkreślać wybrany styl. Wykorzystując prostą listwę ścienną lub przysufitową, można również ukryć ewentualne niedociągnięcia, uzyskując przy tym piękną dekorację. Chcąc nadać salonowi odrobinę elegancji, można użyć sztukaterii wokół drzwi i okien, uzyskując w ten sposób wyjątkowe wykończenia. Warto wspomnieć, że przy wyborze nie trzeba się ograniczać do tradycyjnej bieli. Nie ma przeszkód, by wykorzystać rozmaitą kolorystykę, która przełamie określone standardy, nadając wnętrzu nutę nowoczesności. W sypialniach sztukaterię można wykorzystać, chociażby do stworzenia oryginalnego wezgłowia.

Nie tylko dla bogaczy

Sztukaterię ze względu na charakterystyczny wygląd, często uznaje się za dekor, z którym w parze idzie wysoka cena. Odpowiedzialne za to zazwyczaj jest skojarzenie z barokiem, który historia przedstawia jako kierunek związany z ogromnym przepychem w każdej dziedzinie życia. Wystarczy przywołać jako przykład rozety i kopuły, które były szczególnie lubiane w tamtej epoce. Takie założenie jest błędne, ponieważ obecnie na zakup tego typu elementów dekoracyjnych pozwolić sobie może praktycznie każdy. Dlatego nawet przy niewysokim budżecie można wybrać idealny dla siebie dodatek, który może zarówno posiadać wyjątkowo rozwiniętą ornamentykę, jak i być niezwykle bogaty w swojej prostocie, a przy tym całkowicie odmienić wybrane wnętrze.  

Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome