Artykuł Dodaj artykuł

Schodołazy - czym są, komu się przydadzą i jaki model wybrać?

Schodołazy to specjalistyczne urządzenia pozwalające osobom o ograniczonej mobilności pokonywać schody.

Schodołazy to specjalistyczne urządzenia pozwalające osobom o ograniczonej mobilności pokonywać schody. Stanowią więc nieocenioną pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, starszych czy chorych. Ponieważ istnieją różne typy schodołazów, warto zastanowić się, jaki model wybrać, aby był dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Schodołazy - czym są, komu się przydadzą i jaki model wybrać?

Czym są schodołazy i jakie są ich typy?

Schodołazy, znane również jako transportery schodowe, pozwalają na przemieszczanie osób o ograniczonej mobilności po schodach. Te specjalistyczne urządzenia dzielimy na schodołazy kroczące i gąsienicowe, które działają na innej zasadzie.

Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe to stosunkowo duże urządzenia, zazwyczaj o długości około 1 metra i szerokości 40 cm. Znaczna jest również ich waga sięgająca 40-50 kg. Spore gabaryty i ciężar jest oczywistą wadą tych urządzeń. Jednak nowoczesne modele schodołazów gąsienicowych zazwyczaj można składać, zmniejszając ich wymiary, co ułatwia transport.

Niewątpliwą zaletą transporterów schodowych tego rodzaju jest jednak sposób ich działania. Gąsienice zapewniają dużą stabilność, a urządzenie właściwie samo wjeżdża po schodach. Jest bardzo łatwe w obsłudze i nie wymaga zastosowania dużej siły, co sprawia, że operować nim może właściwie każdy. Trzeba tylko pamiętać, że ze względu na swoją długość, schodołaz gąsienicowy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do manewrowania. Jeśli więc bieg schodów posiada między piętrami tzw. spoczyniki, czyli półpiętra, na których trzeba wykręcić, muszą one mieć odpowiednie wymiary zależne od modelu urządzenia. Pamiętajmy więc, by przed zakupem dokładnie sprawdzić specyfikację schodołazu gąsienicowego i zmierzyć spoczyniki na schodach.

Schodołazy gąsienicoweSchodołaz gąsienicowy
Schodołaz kroczący z podjazdemSchodołaz kroczący z podjazdem

 

Schodołazy kroczące

Drugi typ transporterów schodowych to schodołazy kroczące, które pokonują schody po jednym stopniu za pomocą kół prowadzących. Schodołazy kroczące są zdecydowanie mniejsze i lżejsze od gąsienicowych. Nie potrzebują też tyle miejsca do manewrowania, dzięki czemu sprawdzają się na schodach wąskich, a nawet kręconych.

Warto zauważyć, że schodołazy kroczące mogą występować w wersji ręcznej i elektrycznej, Te pierwsze wspinają się po schodach dzięki samej sile mięśni operatora, w przypadku drugich operatora wspomagają silniki elektryczne.

Komu przydadzą się schodołazy?

Schodołazy przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność transportu osób o ograniczonej mobilności po schodach. Chętnie korzystają z nich więc nie tylko klienci indywidualni, ale również instytucjonalni.

Schodołazy zapewniają mobilność osobom starszym i niepełnosprawnym w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, przychodnie, banki, sądy, areszty, a nawet atrakcje turystyczne — muzea, zabytki, galerie itp.

Trzeba jednak pamiętać, że schodołazy działają w połączeniu z wózkami do transportu osób niepełnosprawnych. Jednak nie każdy model wózka można podłączyć do danego transportera schodowego, szczególnie w przypadku modeli kroczących. Z tego względu najlepiej postawić na schodołazy i wózki do transportu pacjenta sprzedawane w zestawie.

Jak wybrać schodołazy dopasowane do indywidualnych potrzeb?

Dopasowanie schodołazu do indywidualnych potrzeb to przede wszystkim kwestia techniczna. Wybór transportera schodowego zależy w dużej mierze od schodów, jakie chcemy nim pokonywać.

O ile schodołazy gąsienicowe są wygodniejsze i można do nich podłączyć niemal każdy wózek inwalidzki, o tyle wymagają dosyć szerokich schodów i spoczników do manewrowania. Dlatego wykorzystuje się je głównie w budynkach użyteczności publicznej, urzędach i innych instytucjach. Uniwersalny charakter tych urządzeń zapewnia łatwy transport osób z własnym wózkiem bez konieczności przesiadania się.

Z kolei schodołazy kroczące kupowane są częściej na użytek prywatny. Pozwalają pokonać nawet wąskie lub kręcone schody w bloku czy domu. Trzeba tylko pamiętać, że wersja ręczna schodołazów kroczących wymaga znacznej siły operatora. Warto więc uwzględnić wagę użytkownika transportera schodowego, jak i wiek czy sprawność osoby, która będzie urządzenie obsługiwała.

Przed zakupem należy też bezwzględnie zapoznać się z możliwościami danego modelu opisanymi w specyfikacji. Poszczególne schodołazy różnią się bowiem nie tylko tym, jak strome, szerokie czy głębokie stopnie mogą pokonać, ale (w przypadku urządzeń z napędem) również udźwigiem, zasięgiem oraz dodatkowym osprzętem i funkcjami.

Szeroki asortyment schodołazów oraz wózków do transportu pacjentów oferuje sklep medyczny - promedyczny.pl. Znajdują się w nim zarówno ręczne, jak i elektryczne schodołazy kroczące, schodołazy gąsienicowe oraz profesjonalne, kompatybilne z nimi wózki i siedziska transportowe o różnych parametrach.