Artykuł Dodaj artykuł

Przygotowanie I Komunii Świętej - pamiątki, wianki, zaproszenia

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Podpowiadamy, w jaki sposób się do niego przygotować.

Przygotowanie I Komunii Świętej — pamiątki, wianki, zaproszenia

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Podpowiadamy, w jaki sposób się do niego przygotować.

Kiedy zacząć przygotowania do I Komunii świętej?

Najintensywniejszym okresem przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej jest czas pomiędzy wrześniem, gdy dzieci rozpoczynają naukę w trzeciej klasie szkoły podstawowej, do maja następnego roku, kiedy to przeważnie odbywa się ta uroczystość.

O czym pamiętać organizując komunię?

Pierwsza bardzo ważna kwestia to miejsce, w którym będzie się odbywało przyjęcie po celebracji Pierwszej Komunii Świętej w kościele. Coraz więcej osób rezygnuje z wyprawiania go w domu i decyduje się na rezerwację sali w restauracji czy hotelu. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne w przypadku licznych rodzin. W skład menu komunijnego wchodzi najczęściej obiad składający się z zupy i drugiego dania oraz okolicznościowy tort.

Pamiątka pierwszej komunii

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej to prezent wręczany dziecku przez osoby uczestniczące w tym wydarzeniu, dzięki któremu na długi czas zapadnie ono w jego pamięci. Często wybieranym podarunkiem tego typu jest biżuteria, taka jak łańcuszki, medaliki oraz krzyżyki z różnego rodzaju motywami religijnymi. Mogą być one wykonane ze złota lub srebra. Taka pamiątka Pierwszej Komunii Świętej dla dziewczynki najczęściej przedstawia wizerunek Matki Boskiej Karmiącej lub Matki Boskiej Niepokalanej. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej dla chłopca może natomiast zdobić postać Jezusa Chrystusa lub Jana Pawła II. Kolejna popularna pamiątka Pierwszej Komunii Świętej to książka — czy to okolicznościowe wydanie Biblii czy pozycja przybliżająca postać wybranego świętego. W roli upominku na komunię znakomicie sprawdzi się także obrazek prezentujący eucharystyczne symbole czy sceny biblijne czy album na zdjęcia zrobione podczas tego wydarzenia.

Wianki komunijne

Nieodłącznym elementem dziewczęcej stylizacji na Pierwszą Komunię Świętą są wianki komunijne. Wybierając je, pod uwagę warto wziąć między innymi wygląd alby czy sukienki oraz pozostałych elementów stylizacji, takich jak woreczek lub torebka komunijna oraz rękawiczki. Wianki komunijne dla dziewczynki warto dopasować do kształtu jej twarzy i koloru oczu oraz włosów. Ozdoby tego typu dzieli się na 2 główne rodzaje. Są nimi wianki komunijne 2020 z kwiatów naturalnych oraz sztucznych. Główną zaletą pierwszych z nich jest to, że prezentują się naturalnie, drugich — trwałość (wykorzystać można je bowiem zarówno w czasie komunijnej uroczystości, jak i podczas okolicznościowej sesji zdjęciowej oraz białego tygodnia). Wianki na komunię najczęściej wykonuje się z kwiatów, takich jak gipsówka, konwalia czy goździki. Przeważnie są one utrzymane w odcieniach bieli, beżu, ecru, pudrowego różu oraz zieleni.

Zaproszenia komunijne

Pomimo tego, że żyjemy w dobie Internetu, zaproszenia komunijne powinno się wręczać osobiście. Jest to bowiem wyraz szacunku dla osoby, która będzie uczestniczyła w tym jakże ważnym wydarzeniu. Gdy nie jest to możliwe, zaproszenia komunijne 2020 można wysłać pocztą. Zaproszenia komunijne dla chrzestnych i pozostałych członków rodziny najczęściej zdobią charakterystyczne dla Pierwszej Komunii Świętej symbole, takie jak kielich oraz gołąb. Zaproszenia komunijne dla dziewczynki przeważnie zawierają różowe akcenty, a zaproszenia komunijne dla chłopca — niebieskie. Pozostałymi kolorami, jakie się tam pojawiają są biel, złoto oraz srebro. Zaproszenie na komunię powinno zawierać informacje na temat tego, kto i kogo zaprasza na uroczystość, kiedy, gdzie i o której godzinie odbędzie się sakrament oraz przyjęcie. Ciekawą alternatywą dla klasycznych dewocjonaliów tego typu są te personalizowane. Do wyboru mamy między innymi zaproszenia ze zdjęciem dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej czy 3D, czyli zdobione trójwymiarowymi elementami dekoracyjnymi lub w formie otwieranego pudełeczka.

Podobne artykuły