Artykuł Dodaj artykuł

Ile zapłacimy za nowoczesny nagrobek i od czego zależą ceny pomników? - cennik usług kamieniarskich w 2021

Oferta branży kamieniarskiej jeżeli chodzi o nowoczesne nagrobki, jest bardzo szeroka i stale się powiększa.

Oferta branży kamieniarskiej jeżeli chodzi o nowoczesne nagrobki, jest bardzo szeroka i stale się powiększa. Bardzo czystym pytaniem jest jednak to, ile kosztują takie usługi i ile musimy zapłacić za pomnik. Poniżej przedstawimy, co wpływa na ceny współczesnych nagrobków.

VEGA nagrobki nowoczesne

Nagrobki nowoczesne – ile kosztują?

Jak możemy się dowiedzieć, już po krótkiej analizie nowoczesne nagrobki cechują się zróżnicowaną ceną. Na ostateczną wartość pomnika wpływ ma wiele czynników. Jest to przede wszystkim rodzaj kamienia, kształt, dodatkowe ozdoby, a nawet województwo, w którym wykonywana jest usługa. Przyjmuje się, że w większych miastach ceny w branży kamieniarskiej są wyższe.

Nagrobki nowoczesne – rodzaje kamienia

Na samym początku warto określić rodzaj kamienia. To od tego czynnika głównie zależy cena wykonania pomnika. Na rynku wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje materiałów, z których powstają nagrobki, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Granit

Nowoczesne wzornictwo, oraz świetny design to niewątpliwe argumenty przemawiające za wyborem granitu. Obecnie na rynku spotkać można różne wzory tego materiału, które mają bezpośredni wpływ na cenę końcową nagrobka. Najtańsze wersje zaczynają się od 4000 zł, a jeżeli jesteśmy zainteresowani bardziej szlachetnym wykończeniem, to cena rośnie. Droższe granity charakteryzują się większą odpornością na warunki atmosferyczne i są bardziej eleganckie.

Nagrobki nowoczesne - marmur

W nowych ogłoszeniach firm z branży kamieniarskich królują także oferty związane z wykonywaniem pomników z marmuru. Takie nagrobki posiadają unikalną kolorystykę oraz wzory, co przysparza im popularności. Termin realizacji oraz obróbka takiego kruszcu jest bardzo podobna w stosunku do granitu, jednak jego dostępność jest o wiele mniejsza, co ma oczywiście odzwierciedlenie w cenie.

Nagrobki nowoczesne - kształt i wymiary nagrobka

Na końcową cenę produktu wpływ mają także wzory nagrobków i ich kształt. Kamieniarstwo w całej Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, tak więc możliwe jest tworzenie efektownych i niepowtarzalnych form nagrobków. Najlepszym pomysłem jest dopasowanie kształtu i wymiarów pomnika do własnych preferencji i oczekiwań, lub do ostatniej woli zmarłej osoby.

Nowoczesne zakłady kamieniarskie często proponują klientom już gotowe wzory, co jest bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne pomniki cmentarne z wystawy to wartością dodatnią takiej transakcji, jest niewątpliwie krótki czas oczekiwania.

Jeżeli posiadamy dylemat, jaki nagrobek wybrać, to warto także zaczerpnąć inspirację z pobliskich cmentarzy. Dobrym rozwiązaniem jest spacer ze wszelkimi osobami, które będą podejmowały decyzję co do wzoru pomnika i spędzić trochę czasu na oglądaniu nagrobków w naturalnym otoczeniu. Jest to wszak inwestycja na długie lata, warto więc dokładnie określić oczekiwania i potrzeby w przypadku zakupu takiego produktu. Alternatywą jest całkowite zaufanie kamieniarzowi i powierzenie mu wyboru wzoru pomnika. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, z pewnością wybierze pomnik, który będzie trafiał w nasz gust.

Dla osób, które mają ograniczony budżet, najlepszym pomysłem jest wybór pomniku w kształcie prostopadłościanu. To klasyczne rozwiązanie, za które zapłacimy najmniej. Im bardziej skomplikowany kształt i wzór, tym wyższa cena.

Nagrobki nowoczesne - projekty indywidualne

Dla zamożniejszych klientów w ofercie firm kamieniarskich są także nagrobki na indywidualne zamówienie. Wówczas zyskujemy możliwość stworzenia własnego projektu od samego początku. Może być tu unikalna rzeźba, czy nagrobek, który będzie w jakiś sposób nawiązywała do zmarłego. Indywidualne projekty cechują się jednak długim czasem realizacji i oczywiście wysoką ceną.

Nagrobki nowoczesne - rodzaj liter i galanteria nagrobna

Ostatnimi czynnikami, które wpływają na cenę nagrobków, jest rodzaj liter umieszczonych na pomniku oraz ewentualne ozdoby. Najbardziej popularne litery to te piaskowane lub metalowe. Pierwsze rozwiązanie to koszt od 2,5 do 4 zł za literę, natomiast litery mosiężne – od 10 do 50 zł od sztuki. Do tego dochodzi cena różnych ozdób jak: wazony, lampiony, ławeczki, podstawki, zdjęcia porcelanowe, podstawki pod znicze, czy krzyże.

Podobne artykuły