Artykuł Dodaj artykuł

Nagrobki urnowe – coraz częstszy wybór

Obecnie można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostu ilości pochówków urnowych i kremacji zwłok w stosunku do tradycyjnych pogrzebów. Dlaczego tak się dzieje? Czemu Polacy chętniej wybierają ten rodzaj pochówku? Powodów jest wiele, na czele z pandemią koronawirusa i rosnącymi cenami pochówków tradycyjnych. Przyjrzyjmy się temu procesowi bliżej.

Obecnie można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostu ilości pochówków urnowych i kremacji zwłok w stosunku do tradycyjnych pogrzebów. Dlaczego tak się dzieje? Czemu Polacy chętniej wybierają ten rodzaj pochówku? Powodów jest wiele, na czele z pandemią koronawirusa i rosnącymi cenami pochówków tradycyjnych. Przyjrzyjmy się temu procesowi bliżej.

Nagrobki urnowe – coraz częstszy wybór

Pandemia koronawirusa niejednokrotnie wymuszała pochówek związany z kremacją zwłok. Wynikało to wprost z przepisów pandemicznych wprowadzonych w Polsce. Osoby, które zmarły z powodu COVID-19 musiały być skremowane, a rodzina nie miała możliwości wyboru innej formy pochówku. Według oficjalnych statystyk takich zgonów było w Polsce już ponad 100 tys. Znacząco podniosło to statystyki pochówków urnowych.

Na popularność pochówku urnowego mają także wpływ ceny. Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł niezależnie od realnych kosztów pogrzebu. Dla wielu rodzin i osób starszych pogrzeb bliskiej osoby może być znacznym obciążeniem finansowym. Cena także może być argumentem przy wyborze pogrzebu urnowego. Czy pochówek urnowy jest tańszy?

Ceny pogrzebów urnowych

Cena pogrzebu urnowego nie odbiega znacząco od ceny pochówku tradycyjnego, jeśli chodzi o sam koszt ceremonii. Jednak, gdy przyjrzymy się szczegółom zauważymy istotne różnice. Ceremonia, karawan, usługi pogrzebowe, ewentualne koszty dodatkowe jak oprawa muzyczna – zazwyczaj trąbka lub skrzypce – to ten sam koszt, niezależnie od wyboru rodzaju pochówku. Różnice pojawiają się jednak, gdy porównamy koszt tradycyjnej trudny oraz urny. Ta druga jest kilkukrotnie tańszą opcją. Wprawdzie w przypadku kremacji zwłok potrzebujemy wybrać dodatkowo także specjalną trumnę do kremacji, jednak jej koszt nie skompensuje różnicy. I tak pochówek urnowy będzie na tym etapie znacznie tańszy. Na tym nie kończą się równice.

Nagrobek urnowy – cena

Nagrobki urnowe – coraz częstszy wybór

Po pogrzebie zazwyczaj przychodzi czas na wystawienie osobie zmarłej godnego pomnika nagrobnego. Nagrobek urnowy jest – ze względu na swoje niewielkie rozmiary – znacząco tańszy. Zewnętrzne wymiary pomnika urnowego to zazwyczaj 50 cm na 50 cm. Wpływa to na ilość kamienia niezbędnego do wykonania pomnika, a także na ilość pracy kamieniarza przy jego obróbce. Zazwyczaj pomniki urnowe są kilkukrotnie tańsze – nawet te wykonane z droższych materiałów. Dla wielu osób takie porównanie także może mieć znaczenie. Za określony budżet, którym dysponują, mogą zapewnić zmarłej osobie bardziej wyszukany pomnik wykonany z eleganckiego i trwałego materiału, niż w przypadku, gdyby decydowali się na tradycyjny pochówek w trumnie.

Dodatkowo należy pamiętać, że pomnik urnowy jest łatwiejszy, a zatem i tańszy, w demontażu i transporcie. Ułatwi to pracę na przykład w sytuacji konieczności zeszlifowania płyty napisowej i dopisania do niej kolejnej osoby zmarłej. Wiele osób myśli, że w nagrobku urnowym pochowana może być jedna osoba. Nie jest to prawdą – w wielu miejscach pochówku urnowego spoczywa nawet 2 i więcej osób.

Nagrobki urnowe to coraz częstszy wybór naszych klientów. Kierują się oni ceną, względami praktycznymi, a często także wyrażoną za życia wolą osób zmarłych – wyjaśnia Mariusz Wierzbicki, właściciel firmy kamieniarstwo Diamentum. – To właśnie życzenia naszych bliskich są decydującym powodem wyboru rodzaju pochówku. Dlatego proces przechodzenia na pochówek urnowy w Polsce jest stosunkowo powolny, ale jednak zauważalny.

Pochówek urnowy – wybór, nie konieczność

Nagrobki urnowe – coraz częstszy wybór

Pochówek tradycyjny wciąż jest dominującym rodzajem pochówku w Polsce. Według statystyk domów pogrzebowych w największych miastach spopiela się do 40% ciał osób zmarłych. Jednak zauważalna jest szybka rosnąca tendencja wzrostowa. Gdy szerzej spojrzymy na ten proces to zauważymy, że trend ten zauważalny jest w całej Europie. W kraju naszych południowych sąsiadów, Czechach, aż ponad 72% pochówków jest urnowych. W Wielkiej Brytanii ponad 70%, w Szwajcarii czy Szwecji 65%. Można tu zauważyć istotną korelację z wiarą katolicką w danym kraju. Jednak należy mieć także na uwadze, że od 1963 roku Stolica Apostolska w pełni akceptuje ten rodzaj pochówku wśród wierzących katolików, a świadomość tej aprobaty jest wśród wiernych coraz bardziej rozpowszechniona.