Artykuł Dodaj artykuł

Fotografia komunijna - uwiecznij najpiękniejsze wspomnienia

Pierwsze Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego dziecka, wychowanego w katolickiej rodzinie.

Pierwsze Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego dziecka, wychowanego w katolickiej rodzinie. Ale to też ogromne przeżycie dla bliskich kilkulatka. Fotografia komunijna pozwala zatrzymać wyjątkowe momenty w kadrze i uwiecznić ten wyjątkowy moment tak, by można go było wspominać jeszcze za kilka, kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat. Nie da się ukryć, że sesje komunijne są nietuzinkowe i nie każdy fotograf sobie z nimi poradzi. A zatem o czym warto wiedzieć, szukając fotografa na komunię?

zdjęcia komunijne w kościele

  1. Fotografia komunijna: jakiego fotografa szukać?
  2. Zdjęcia komunijne: ile to kosztuje?
  3. Fotografia komunijna w kościele i w plenerze
  4. Czy warto powierzyć fotografię komunijną specjaliście?
  5. Trwała pamiątka na długie lata

Czasy się zmieniają, zmienia się także sposób, w jaki uwiecznia się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dziś w rodzinnym albumie mogą się znaleźć wyjątkowo piękne zdjęcia, portretowe, grupowe, z kościoła i pleneru. Oczywiście pod warunkiem, że robienie zdjęć powierzymy odpowiedniej osobie.

1. Fotografia komunijna: jakiego fotografa szukać?

Fotografia komunijna w pewien sposób podobna jest do fotografii ślubnej. Jeśli więc fotograf ma doświadczenie w fotografowaniu ślubów, zapewne poradzi sobie także z komunią. Najlepiej jednak powierzyć sesje fotograficzne podczas obu tych uroczystości specjalistom, którzy posiadają nie tylko odpowiednie uprawnienia, ale też doświadczenie.

W zawodzie fotografa niezwykle istotne jest wyczucie estetyczne i umiejętność rejestrowania momentów ekspresywnych. Dobry sprzęt jest bardzo ważny, ale ten nie wystarczy, by fotografia komunijna, jak i fotografia ślubna, przyniosła oczekiwane rezultaty. Dlatego szukaj fotografa, który ma bogate portfolio, a jego prace po prostu Ci się podobają. Zwróć uwagę na jakość zdjęć, estetykę ujęcia i odpowiednie światło. Nie musisz znać się na fotografii, by rozpoznać, czy dany fotograf zasługuje na uwagę.

Podczas komunii świętej niezwykle ważne jest, by umieć złapać momenty. Jakie? Właśnie to powinien wiedzieć specjalista. Niektóre ujęcia można powtórzyć, ale są takie momenty, których powtórzyć po prostu się nie da. Zdarzają się tylko raz w życiu. Szczególnie ważne są ujęcia podczas eucharystii. Dlatego fotograf komunijny powinien umieć działać pod presją czasu. Wbrew pozorom, jest to bardzo trudne.

Szukając fachowca, zwróć uwagę na opinie innych klientów, przyjrzyj się jego dotychczasowym pracom i porównaj je z innymi. To z pewnością ułatwi Ci wybór.

zdjęcia komunijne w kościele

2. Zdjęcia komunijne: ile to kosztuje?

Fotografia ślubna, tak, jak fotografia komunijna, nie należy do najtańszych. Ale też trudno wyobrazić sobie, by za pracę specjalisty, który korzysta z drogiego sprzętu i od lat buduje doświadczenie, zapłacić grosze.

Obsługa fotografa podczas komunii kosztuje często w granicach tysiąca złotych. Niejednokrotnie koszt jest wyższy. Oczywiście mówimy tutaj o kwestii, która zależy od wielu czynników, a zatem tą kwotą nie należy się zbyt mocno sugerować. Jednak w tym przypadku nie ma co się oszukiwać - za jakość po prostu trzeba zapłacić. Jeśli mamy szczęście, być może w rodzinie znajdzie się utalentowany fotograf amator, który wykona zdjęcia podczas mszy świętej, czy sesje plenerowe taniej.

Pamiętajmy jednak, że nawet, jeśli jednorazowo wydatek jest duży, dziecko otrzymuje pamiątkę na lata.

3. Fotografia komunijna w kościele i w plenerze

Fotografia komunijna, jak już wspomnieliśmy powyżej, to sesja plenerowa lub zdjęcia komunijne w kościele. Każde z nich ma swoją specyfikę i każde może być absolutnie wyjątkowe. Niezapomnianą pamiątką będą sesje portretowe. Warto jednak wykonać także zdjęcie grupowe i rodzinne. Efekty takiej sesji mogą posłużyć jako prezent dla bliskich, którzy uczestniczą w uroczystości. Chrzestni, dziadkowie, przyjaciele itd. - wszyscy z pewnością ucieszą się z pamiątkowego zdjęcia.

Problem pojawia się wtedy, gdy sesja plenerowa nie może dojść do skutku ze względu na warunki pogodowe. Biorąc pod uwagę fakt, że ceremonie zazwyczaj odbywają się w maju lub czerwcu, zdarza się to raczej rzadko. Ale niestety może się wydarzyć. W takiej sytuacji sesja plenerowa może poczekać np. do kolejnych nabożeństw, w których uczestniczą dzieci, przystępujące do komunii. Być może fotograf będzie miał też inną propozycję. Fachowcy zazwyczaj doskonale znają potrzeby i oczekiwania współczesnych rodziców i starają się dostosować.

4. Czy warto powierzyć fotografię komunijną specjaliście?

Dziś każdy z nas ma smartfon, który niejednokrotnie robi imponujące zdjęcia. A zatem czy warto wydawać pieniądze na fotografa? Oczywiście na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Robienie amatorskich zdjęć może mieć swój urok, ale nie zastąpi oka i ręki profesjonalisty. Niezależnie od tego, czy jest to fotografia komunijna w kościele, podczas mszy świętej, czy też sesja plenerowa.

5. Trwała pamiątka na długie lata

Pierwsza Komunia Święta zdarza się jedynie raz w życiu i możemy być pewni, że nigdy więcej się nie powtórzy. Dlatego zdjęcia wykonane przez dobrego fotografa, doświadczonego w fotografii komunijnej, będą doskonała pamiątką na długie lata.

Artykuł sponsorowany