Wynik wyszukiwania

 
Przyjmowanie Komunii podczas Mszy Świętej zdjęcie

Przyjmowanie Komunii podczas Mszy Świętej

Przyjmowanie Komunii to dla chrześcijanina najważniejszy moment podczas sprawowanej Mszy Świętej. Warunkiem przyjęcia sakramentu jest stan łaski uświęcającej czyli wyrzeczenie się życia w grzechu i przywiązania do niego. Komunię Świętą należy przyjąć z czystym sercem i pokorą.

Czytaj więcej

 
Uroczyste chwile ubrane w najwyższej jakości szaty liturgiczne zdjęcie

Uroczyste chwile ubrane w najwyższej jakości szaty liturgiczne

Msza Święta to wyjątkowy moment w ciągu całego dnia, niezależnie od tego, czy odprawia się ją w niedzielę czy w dzień powszedni. I choć nie detale, takie jak szaty liturgiczne czy obrusy ołtarzowe, są tu najważniejsze, to dopełniają one całości i dodają spotkaniu wyjątkowego charakteru, który bezpośrednio wpływa na przeżywanie liturgii.

Czytaj więcej

 
Nie trzeba infantylizować zdjęcie

Nie trzeba infantylizować

 Pierwszym punktem obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000 w Rzymie było spotkanie papieża z dziećmi. Z Polski pojechały wówczas tylko dwie grupy. Także z powodu mojej determinacji.

Czytaj więcej

 
Żyć Eucharystią – ale jak? zdjęcie

Żyć Eucharystią – ale jak?

W tygodniu, w naszej zabieganej codzienności wciąż brakuje nam czasu. Niejednokrotnie bywa jednak, że w wypełniony wydawałoby się po brzegi grafik „wciśniemy” jeszcze coś, co jest dla nas naprawdę ważne.

Czytaj więcej

 
Greccio jak nowe Betlejem zdjęcie

Greccio jak nowe Betlejem

Franciszek z Asyżu jako pierwszy zaproponował połączenie jasełek z Mszą św., w obu dostrzegając żywą obecność Chrystusa.

Czytaj więcej

 
A jak ty spędzisz 27 kwietnia? zdjęcie

A jak ty spędzisz 27 kwietnia?

Być w Rzymie tego dnia, kiedy Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym – bezcenne. Jednak również zostając w kraju, możemy głęboko przeżyć to doniosłe wydarzenie i to nie tylko dzięki telewizyjnym transmisjom.

Czytaj więcej

 
Jak w Rzymie zdjęcie

Jak w Rzymie

„Dzięki waszej obecności Łagiewniki stały się dzisiaj drugim Rzymem” – wołał bp Jan Zając w czasie polowej Mszy św. sprawowanej bezpośrednio po obrzędzie kanonizacji papieży w Watykanie, którą wierni w Krakowie oglądali na telebimach.

Czytaj więcej

 
Najpiękniejsze monstrancje do adoracji Najświętszego Sakramentu zdjęcie

Najpiękniejsze monstrancje do adoracji Najświętszego Sakramentu

Do adoracji Najświętszego Sakramentu podczas nabożeństw niezbędna jest monstrancja - święte naczynie, które zawiera konsekrowaną Hostię, gdy ta zostanie odsłonięta lub niesiona w procesji.

Czytaj więcej

 
Jan XXIII i Jan Paweł II  – nowi święci Kościoła zdjęcie

Jan XXIII i Jan Paweł II – nowi święci Kościoła

„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele”

Czytaj więcej

 
Najświętszy z sakramentów zdjęcie

Najświętszy z sakramentów

Na katechezie uczono nas, że Eucharystia stanowi źródło i szczyt chrześcijańskiego życia, a przecież nierzadko w niedzielę „przegrywa” z najróżniejszymi atrakcjami codzienności. Dlaczego Najświętszy z sakramentów jest dzisiaj tylko jednym z wielu elementów praktykowania religii?

Czytaj więcej

 
Po co nam niedziela? zdjęcie

Po co nam niedziela?

Próbuje nam się dziś wmówić, że tydzień ma siedem dni powszednich i że każdego dnia możemy równie dobrze pracować czy odwiedzać galerie handlowe.

Czytaj więcej

 
Zbawienia nie zdobywa się za punkty zdjęcie

Zbawienia nie zdobywa się za punkty

Modlitwa za zmarłych to nie „punkty” zdobywane na konto dusz czyśćcowych, których im zabrakło w drodze do nieba. To zbawcza wymiana miłości. Po co jednak zmarłym nasza miłość? Jak ta wymiana naprawdę działa?  

Czytaj więcej

 
Miasto z macew zdjęcie

Miasto z macew

To miejsce mówi i szumi. W jidysz, po hebrajsku i po polsku. Opowiada napisami i rysunkami na macewach, rozległymi bluszczowymi dywanami i pustką ogromnego pola gettowego. O Łodzi, której już nie ma.  

Czytaj więcej

 

W czasie Mszy dzieci się nudzą?

Dzieci biegające po kościele czy płaczące w trakcie Mszy św. to nierzadki widok, nie tylko na niedzielnej Eucharystii. Co w takiej sytuacji robić, a czego nie?

Czytaj więcej

 
Liturgia – wszystko, co Boże zdjęcie

Liturgia – wszystko, co Boże

O bogactwie liturgii i potrzebie wierności przepisom liturgicznym z księdzem kanonikiem dr. Andrzejem Grzelakiem, liturgistą, referentem liturgicznym w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, prowadzącym ćwiczenia z liturgiki w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, a od 16 lat proboszczem w gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana

Czytaj więcej

 

Wszystkich: 721