Wynik wyszukiwania

 
Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry”  z zastosowaniem systemów Optosan firmy Hufgard Optolith zdjęcie

Kompleksowa renowacja elewacji „przemyskiej Jasnej Góry” z zastosowaniem systemów Optosan firmy Hufgard Optolith

W 2021 roku w zespole klasztornym Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej - nazywanym również „przemyską Jasną Górą” - przeprowadzono szeroko zakrojone prace renowacyjne w ramach projektu Kalwaryjskie Fortalicium Fredry. Zakładały one odrestaurowanie elewacji klasztoru i budynku byłego nowicjatu. W tym zadaniu znaczący udział miała firma Hufgard Optolith, dostarczając systemy Optosan, pozwalające na naprawę tynków barokowych i detalu sztukatorskiego z końcowym malowaniem całości.

Czytaj więcej

 
Ekologiczny klasztor zdjęcie

Ekologiczny klasztor

Budynki sakralne w Polsce charakteryzują się wzniosłą architekturą i przestronnymi wnętrzami. Utrzymanie optymalnej temperatury na tak dużych powierzchniach jest możliwe wyłącznie dzięki bardzo wydajnej instalacji grzewczej, które z reguły są dość drogie. Alternatywą stały się pompy ciepła zapewniające komfort cieplny przy niewielkich kosztach eksploatacji.

Czytaj więcej

 
Pusty Grób zdjęcie

Pusty Grób

Na zegarze godz. 23.00. Jesteśmy w bazylice Grobu Bożego, w której w ciągu dnia jest gwarno i tłoczno, a teraz wydaje się jakby zamarła.  

Czytaj więcej

 
Sąsiedztwo zobowiązuje - Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku zdjęcie

Sąsiedztwo zobowiązuje - Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku

Bliskość jednych z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej, Bazyliki i klasztoru oo. Bernardynów była nie bez znaczenia, podczas projektowania Franciszkańskiego Ośrodka Kultury. W efekcie powstał obiekt efektowny, którego działanie rozwija nowe funkcje kulturalne i społeczne klasztoru

Czytaj więcej

 
Sanktuarium na krańcu Polski zdjęcie

Sanktuarium na krańcu Polski

Życie św. Jana było równie skomplikowane jak losy Polski, ale i naznaczone – według tradycji – wieloma cudownymi znakami. O jego świętości mówili zarówno zwykli, prości ludzie, jak i królowie, a potwierdził to Kościół. Sejm ogłosił 2014 Rokiem św. Jana z Dukli.

Czytaj więcej

 
„Każdy projekt zaczynam od pustej kartki” – rozmowa z architektem Amim Szmelcmanem zdjęcie

„Każdy projekt zaczynam od pustej kartki” – rozmowa z architektem Amim Szmelcmanem

Architekt. Z pozoru doskonale wiemy, o kogo chodzi – w skrócie, jest to osoba, która projektuje przestrzeń i budynki. Z rozmowy z Amim Szmelcmanem, architektem paryskiego biura Gottesman-Szmelcman, wyłania się jednak o wiele bardziej złożony obraz tego zawodu. 

Czytaj więcej

 
Pochwycona przez Boga zdjęcie

Pochwycona przez Boga

O sewilskich pomarańczach, drodze serca i modlitwie św. Teresy od Jezusa z o. Damianem Sochackim OCD rozmawia Małgorzata Szewczyk.

Czytaj więcej

 
Najważniejsze jest Dzieciątko zdjęcie

Najważniejsze jest Dzieciątko

Oczekiwanie na narodzenie Jezusa jest tu inne niż we wszystkich innych miejscach świata. Musi być inne – bo żyjące tu kobiety są inne. Ich głowy nigdy nie zaprzątają za bardzo porządki, zakupy, pieczenie ciast ani nawet dzieci. One żyją tylko dla Jezusa i tylko na Niego czekają.

Czytaj więcej

 
Apartament Królewski – penthouse z widokiem na Wawel zdjęcie

Apartament Królewski – penthouse z widokiem na Wawel

Niezwykła historia, zabytkowe polichromie, prawie 700 metrów kwadratowych powierzchni i widok na Wawel. To tylko kilka atrybutów największego i najbardziej luksusowego apartamentu w inwestycji Angel Wawel, a zarazem w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej

 
Na boso, ale z pasją zdjęcie

Na boso, ale z pasją

Milionowy nakład franciszkańskich wydawnictw to odległa przeszłość. Z latami świetności drukowane dziś tytuły wiąże nie tylko nazwa czy misyjny charakter, ale i pasja przygotowujących je zakonników.

Czytaj więcej

 
Zasłuchać się u Góreckiej Pani zdjęcie

Zasłuchać się u Góreckiej Pani

Górka Klasztorna – cisza, błoga zieleń, klimat do refleksji... Droga lokalnej kategorii, brak połączeń kolejowych i autobusowych, a pielgrzymi wciąż przybywają. Dziękują, że mogą nawiedzić najstarsze w Polsce sanktuarium maryjne.

Czytaj więcej

 
Angel Wawel wybrał Eiffage Polska Budownictwo S.A. zdjęcie

Angel Wawel wybrał Eiffage Polska Budownictwo S.A.

Firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. wygrała przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji Angel Wawel w Krakowie.

Czytaj więcej

 

Życie jak scenariusz filmowy

Dolores Hart miała wszystkie cechy, by zostać jedną z hollywoodzkich aktorek wszech czasów: talent, urodę, sławę i przychylne oceny krytyki filmowej. Bóg jednak napisał jej inny scenariusz na życie. Plan filmowy porzuciła dla... klasztoru.

Czytaj więcej

 
Startuje długo wyczekiwana budowa krakowskiego Angel Wawel zdjęcie

Startuje długo wyczekiwana budowa krakowskiego Angel Wawel

Po dziewięciu latach przygotowań startuje inwestycja, która stanie się nowym wyznacznikiem jakości życia w Krakowie. Położony u podnóża Wawelu dawny zakon sióstr koletek i przylegające jemu tereny przejdą gruntowną rewitalizację, której efektem będzie zespół apartamentów Angel Wawel.

Czytaj więcej

 

Wszystkich: 1177