Artykuł Dodaj artykuł

Jak ubrać dziecko na pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem. Przeżywanie straty jest też często obok organizacji pogrzebu, planowania wszystkich jego elementów, informowania rodziny i przyjaciół, a także wybierania odpowiedniego stroju.

Jak ubrać dziecko na pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym doświadczeniem. Przeżywanie straty jest też często obok organizacji pogrzebu, planowania wszystkich jego elementów, informowania rodziny i przyjaciół, a także wybierania odpowiedniego stroju. W tej materii funkcjonuje dość sztywna etykieta i ubranie jest wyrazem szacunku dla zmarłej osoby. Często też pojawiają się dylematy czy zabierać dziecko na wydarzenie. Niektórzy rodzice mają opory z zabieraniem maluchów na uroczystość, a starsze pociechy często same nie mają ochoty uczestniczyć w wydarzeniu. Niezmiennie jednak pozostają dylematy, jak ubrać dziecko i czy strój żałobny na ceremonii pogrzebowej jest naprawdę konieczny.

Tradycyjna biała koszula na każdą okazję

Jeśli chodzi o etykietę pogrzebową, to wymaga ona, by ubrać się elegancko. Tym samym oczywiście króluje czerń i inne ciemne barwy, a także unika się dużej ilości ozdobników. Pojawiająca się biżuteria powinna być dyskretna, ponieważ nie liczy się przepych oraz to by zabłysnąć, a szacunek dla osoby, którą żegnamy i współodczuwanie żalu, smutku z najbliższą rodziną oraz towarzyszenie jej w tych trudnych chwilach. Dlatego najczęściej sięga się po klasyczne i proste stroje także w stylizacjach dziecięcych. Tu doskonałym rozwiązaniem będzie czarne, eleganckie ubranie i delikatny czarno biały akcent w postaci szalika, czy białego prążka na czarnej sukience u dziewczynek. W przypadku pogrzebu członka dalszej rodziny lub też przyjaciela można też postawić na strój galowy, który jest odpowiedni na wszystkie ważne okazje. Biała koszula z ciemnymi spodniami czy spódniczką oraz na przykład ze sweterkiem to zestaw, który sprawdzi się w każdym momencie.

Strój żałobny zgodny z etykietą

Często charakterystycznym elementem stylizacji pogrzebowych są okulary przeciwsłoneczne. Pozwalają zakryć oczy i nieco się schować przed światem. Ubiór oczywiście też powinien być dopasowany do pory roku. Zimą warto postawić na wełniany płaszcz i na przykład skórzane rękawiczki, latem wystarczy garnitur czy sukienka, czarny krawat, eleganckie buty oraz skromne dodatki. Ostatnie pożegnanie zmarłego to nie rewia mody i uczenie najmłodszych tego, że są sytuacje, gdy właściwy ubiór to po prostu konieczność. Dzieci często nie rozumieją powagi sytuacji, tego, że uroczystość pogrzebowa wymaga innego zachowania się i nawet relacje z najbliższymi są wówczas mniej ekspresyjne. Wszak ostatnie pożegnanie to nie moment na żarty, zabawę czy też głośne rozmowy. Jak widać, nie tylko kolor stroju będzie symbolizować smutek.

Jak ubrać dziecko na ostatnie pożegnanie?

Na pogrzebie najlepiej sprawdzą ubrania w stonowanych barwach. To klasyka gatunku, która sprawdzi się w każdych warunkach i w tym momencie dress code staje się kwestią drugorzędną. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno u dorosłych jak i dzieci szczególnie z najbliższej rodziny odpowiedni strój jest wyrazem szacunku. W przypadku dalszego pokrewieństwa w zupełności wystarczy sukienka o prostym kroju czy też czarny garnitur. Trzeba oczywiście zrezygnować z krzykliwej biżuterii. U dzieci należy zadbać po prostu o schludny strój. Można więc postawić na koszulkę polo i spódnicę lub materiałowe spodnie czy też wspomniany galowy kostium rodem ze szkolnych akademii. Szczególnie gdy odbywa się pogrzeb latem, zwróćmy uwagę na to, by maluchowi było wygodnie. Dyskomfort może powodować, że dziecko stanie się marudne, trudniej będzie mu zachować spokój, a cała sytuacja stanie się stresująca dla opiekunów. To także ważna lekcja, ponieważ śmierć jest na stałe wpisana w cykl życia i z takimi trudnymi doświadczeniami pociecha się będzie na swojej drodze spotykać.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły